![]() |
![]() |
![]() |
Robert Galbraith [J. K. Rowling]: A selyemhernyó
[The silkworm, 2014] ford. Nagy Gergely
Gabó, 2015.
A fanszőrhajú nyomozó egyre beljebb csúszik segédjébe – ha ebből nem lesz viszony a 3. részben, akkor megeszem Strike bácsi falábát. A krimi annyiban izgi volt, hogy írók hisztis világában játszódik, kellően hátborzongató, de ugyanakkor terjengős is kissé. De ebben egyetértek nagyon is a kopóval:
"- Mindennap kéne innunk egy sört ebédidőben – tette még hozzá [Cormoran Strike], ahogy keményen a botra támaszkodva megindultak a metró felé, a fehér kavargásban lehajtott fejjel. - Szépen megfelezi a napot."
(247.o.)
[4]
*
Napkút K. : Budai Polgár, 2014.
Kis Buda-mesék.
1.
Torockó u. 6/B.: ebben az ikervillában lévő albérletben született a Magyar irodalom története nagy része, a Pendragon..., az Utas és holdvilág, a Budapesti kalauz marslakók számára.
"Van egy bájos legénylakásom Budán, a hegyek lábánál, miden igényt kielégítő fürdőszobával, nagyon meg vagyok elégedve. ... Egy legénylakás nem sokat ér nő nélkül, aki meglátogatja az embert. Van az is. Egy popolana, akiből entellektüel lett és filozófus ... Sajnos van egy jegyese..." - írja Szerb Antal egy román barátjának 1933-ban.
(Google maps
Innen költözik majd 1938-ban, újranősülésekor a Hűvösvölgyi út 81. szám "alá", Küry Klára egykori operettprimadonna villájába, élete utolsó otthonába - mert Fertőrákos és Balf ugye nem mondható annak...
2.
Molypusztító készülék 1901-ből.
A néhai Moszkva tér 'széllén' egy sarokház, amiben ma a Petró hentes üzemel, 1888-ban még csak egyemeletes volt (ekkori címe még Krisztina krt. 15.), alul a 'bót', a kereskedés, felette Koitschyék négy szoba-hallos lakása.
Koitschy Erik (1841-1893) még bizományosként és ruhatisztítóként szedte meg magát (hagyatékában budai szőlők és pesti házak szerepeltek), halála után az üzletet özvegye, Prausa Ida vitte, amíg fiuk, ifj. Koitschy Erik 1901-ben át nem vette tőle. Ő szerezte be ezt a gyilkos gépet, melyről büszkén számolt be a lapokban:
"...egy molypusztító készülék állíttatott fel, mely kárpitos butorokból a molyokat költésükkel együtt, valamint minden néven nevezendő férget biztos eredménnyel kipusztítja a s eltávolítja, ugy hogy az igy megtisztított butorok behintés és egyéb óvó eljárás mellőzésével romlás veszélye nélkül meghagyhatók nyáron át a zárt lakásban".
(Sporoltak az ekezetekkel.)
A masina persze nem itt, hanem a cégcsoport a VI. ker. Hungária út 94. címen működő "porológyárában" üzemelt.
A sarokház új tulajdonosa 1930-ban Réder Béla lett, aki egy újabb emeletet húzott fel. Ekkor már működött alul a hentesüzlet, mely 1956 egyik híres fotóján is szerepel. A "retró hentes" törzsvevői közt - persze a Fradi sztárjai mellett - emlegeti még Bacsó Bélát és másokat is.
[4]
*
Beke Albert (1934-): Keserű igazságok
tanulmányok és kritikák
L'Harmattan, 2014.
Kész Gyulai Pál, a mérges kis öregúr, aki elkeveredett a 21. századba.
Már az rejtély, mit keres ez a bicebóca "irodalomtudós" (sarlatán) egy komoly kiadónál - még nagyobb rejtély, hogy engedhették ezt az embert katedrához egykor? Annyira lesújtó, hogy gyanús lesz, ha - véletlenül -dicsér valakit, pl. egykori mesterét, Barta Jánost.
Amúgy irodalomtörténet helyett inkább az irodalmi - és főleg az irodalomtudományi - élet bulvárhistóriáját írja. Amikor nekimegy a libsiknek, az roppant mulattató. Néha akár még igaza is lehetne, de ennyi gőzzel a fejében magától veszi el az esélyt, hogy komolyan vehessük.
[csak bele': 2/3]
*
Babits Mihály (1883-1941): Egyetemi előadások, 1919
Szabó Lőrinc gyorsírásos lejegyzése alapján átd. és sajtó alá rend. Lipa Tímea
Ráció, 2014.
Unalmas, nehezen követhető tanár lehetett Babits - vagy csak a Kommün katedrája feszélyezte?
Legérdekesebb számomra ebből a hosszas irodalomelmélet fejtegetésből (nem elavult nézetek ezek, csak, kh, túl szofisztikáltak), az irodalmi "forradalmak" és az ornitológia kapcsolattörténete volt... És még nem is ismerte Franzent, az ő kék posztátáival!
[csak a felét: 4]
Mondd! (köszönet minden beszólásért!)