Paprikás övcsat: ez ragadott magával a leginkább, kissé túlkoros vagyok a kötethez, ma még nemigen látni ilyet, de már világsztárok tűnnek fel kalocsai és matyó mintákban, bármikor divatelem lehet ez is, nem kell szégyellnünk, regény is született róla, és nem is magyar író tollából (Viviane Chocas: Magyar bazár).
Paprika egy juhászbojtár kisfiú, aki szinte transformersszé válik, ha belekóstol a mindig nála levő kincsbe, a hegyes erősbe, és akkor teszi ezt, ha bizonyítani szeretne kis szíve szerelmének, a helyes cigánylánynak, Rózsának, hogy ő az igazi.
Ebből merít erőt, mint Popeye a spenótból, persze nem mindig sikerül a "hétpróbát" kiállnia (csak 3 jut most ezekből ebbe gyönyörű a képeskönyvbe), néha melléfog: túl nagy svunggal metéli a tüskés rózsabokrot, rántja ki a halat a lékből vagy hajintja fel a csillagot a karácsonyfa csúcsára - persze a végén minden jól végződik, gyerekmese ez, ne várjunk többet, s hiába a pár soros szöveg, a képek a lényeg.
Tarkabarka színkavalkád nyílik ki előttünk, bodorfelhős báránykával, hímzett virágos mezővel és égboltozattal, minden részletében gondosan megrajzoltan - olykor tömény lányos (pink) színekkel, de mohó gyerekszemnek bőséges ingerzuhatag ez, csak nekünk, felnőtteknek sok egyszerre (ez sem biztos), de gondoljunk arra, a színes vattacukortól sem csak a gyerek arca maszatos, ha kirándul a család...
(P.s.
A vattacukorról jut eszembe, a kötet néminemű korai antirasszista nevelő szerepet is betölt - kérdés persze mekkora sikerrel, mert a nagybetűsbe kilépve biztosan csorbulni fog valamelyest ez a mesekönyvekben látott kerek világ. Szerencsére addigra más könyvek is a kezükbe kerülnek.)
[4 lépcsőfok az égigérő paszulyon]
Móra, 2012
A kötet a júniusi könyvhéten lesz kapható - köszi érte, Móra kiadó.
Prakter Mariann (1975-) az Iparművészeti Egyetemen (MOME) diplomázott vizuális kommunikáció szakon 2004-ben. Diplomamunkája a DNS című animációs film volt. Bartók Béla: A csodálatos Mandarin c. koncertfilm figura-látványtervezője és animátora volt a Kedd Stúdióban. Mesével 5-6 éve kezdett foglalkozni, sorozatok forgatókönyveit és pilotfilmjeit készítette el.
„A Paprika és Rózsa az első mesekönyvem, amiben számomra az volt a legfontosabb, hogy a magyar és cigány kultúra képviselőit harmóniában, szeretetben ábrázoljam. Mesteremnek Richly Zsoltot tartom.”
Mondd! (köszönet minden beszólásért!)