[egy 2006-os, bár újra aktuális posztom - most jöttem rá, hogy még nem töltöttem át ide]
Ízelítőül: Az olasz foci: angol import. Gólkirály kapusok. Csokornyakkendős bírók. Féltékenység a női focira. Piros lap a bírónak is. Száznál több öngól egy meccsen. Az első fekete játékos. Eltanácsolt legendák. A sánta gólkirály. Lecsúszott shortban lőtt gól. Rózsaszín mez. A tízéves idegenlégiós. Női rekorderek a fociban?! Ebből szemezgettem:
Gifford, Clive: Futball enciklopédia
[The Kingfisher football encyclopedia, ?] ford. Nagy Ágnes
Adoc-Semic, 2006.
A tartalomból : kis sporttörténet / pálya / bíró / mez / szabályok / a kapuban / játékosok csapatok / rekordok / becenevek / pénz pénz pénz / bajnokságok / női foci / furcsaságok / egyéb
KIS SPORTTÖRTÉNET:
(A kínai, stb. minden értelemben messzi hasonlóságokra kitér a kötet, de nem említi meg az azték példát: ahol vallásos áldozati szerepe is volt a meccseknek, és a vesztes csapatot feláldozták az isteneknek; ezt csak a honi futballügyet támogatandó említettem meg, ötletként...)
-A középkori foci olyan durva volt, hogy több uralkodó, így V. Károly és Cromwell próbálta betiltani is. De sokan, még az arisztokrácia is kedvelte: pl. 3 pápáról jegyezték fel ezt a hóbortot... A világon főleg az angolszászok terjesztik el, a 19. sz. vége felé, még Olaszországban (meg Oroszországban) is neki köszönhető a népszerűsége.
A PÁLYA:
-Bármilyen fura, a pálya mérete máig nincs pontosan szabályozva: szélessége 65-70 m közt változhat (hossza stabilan 100 m).
-Az 1986-os VB-n, a francia-magyar viadal előtt újra kellett festeni a 16-osokat, mert csak a meccs előtt vették észre, hogy rosszul jelölték ki őket.
-A kaput kezdetben csak két pózna jelezte, szalagot, ill. lécet, vagyis felső kapufát - 244 cm magasságban - majd csak 1870-es években raknak ki először.
-A legnagyobb nézőszám: az 1950-es VB-n 50 híján 200 ezer néző szurkolta végig a Brazília-Uruguay meccset a riói Maracana stadionban. (Ez hivatalosan 95 ezer férőhelyes, a világon ezzel az 5. legnagyobb. Nem mellesleg Pelé itt rúgta első, ill. ezredik gólját, mint profi játékos.)
-A legnagyobb stadion (férőhely szerint) a calcuttai Saltlake, 120 ezerrel. Nyomában a következő városok állnak: Mexikóváros, Teherán, Barcelona (99 ezer), Rio, Milánó (85 e.) stb. A mostani VB-re épült müncheni Allianz Arena 66 ezer férőhelyes.
A BÍRÓ:
-Csak 1891-től van a pályán - addig az úriemberek sportja volt..? :)
-A "feketerigó" öltözete változatos volt az idők során: az 1930-as döntő belga bírója még szmokingban és nyakkendőben vezette a mérkőzést.
-Sárga és piros lapok:
Ezek a kellékek csak 1966-ban születettek meg, és az 1970-es mexikói az első VB, ahol használni kezdik. Az első VB-s piros lapot egy chilei játékos kapja 1974-ben.
-1998-ban az angol Marton Sylvester bíró 1988-ban önmagának is piros lapot mutatott fel, miután megütött egy játékost... Példamutató brit önfegyelem!
-A kispadról is el lehet zavarni bárkit, akár az edzőt is, ha pl. sértegeti a bírót. Más eset: 1999-ben egy spanyol másodosztályú meccsen az edző berohant, hogy fellökje az ellenfél csatárát: 10 alkalomra tiltották el a meccsektől.
A MEZ:
-A 1870-es években az angol és a skót válogatott még sapkában lépett a pályára...
-A mezek számozását minden idők egyik legeredményesebb angol edzőjének, Herbert Chapman (+1934) javaslatára vezették be, bár csak halála után. (Ugyanő kezdeményezte az esti, villanyfényes meccseket is.)
(Juve pink retro modell 2005-ből)
-A Juventus történetének legelején még rózsaszín mezben játszott, csak a vezetők angliai látogatása után cserélték a szigetországi Notts County zebracsíkjaira.
SZABÁLYOK:
-A les-szabályok változása: az 1847-es etoni szabályzat szerint, ha a játékos és az ellenfél kapusa közt (max. 3) ellenfél volt, abban a pillanatban, amikor neki passzolták a labdát, akkor lopakodott: mai szóval lesen volt. Ez 1925-ben lecsökkent kettőre - emiatt nagyságrenddel meg nőtt is a gólok száma. (A mai les az, ha a passz pillanatában vki közelebb van az ellenfél gólvonalához, mint az utolsó előtti ellenfél (vagyis max. egy ellenfél lehet köztük). De: ha vki belül is áll, de kivül a játékon (nem vesz részt a gólban), a bíró megadhatja azt. Stb stb...; Egyszerű, nem?..)
BÜNTETŐK:
-A "tizenegyes" 1891-től létezik.
-Az első büntető 11-es párbajra csak 1970-ben került sor -addig pl. sorsolták a győztest, ha a hosszabbítás is eredménytelen volt. A leghosszabb ilyen eset: 2005-ben a Namíbiai Kupában 48-szor kellet megkísérelni meg a "hirtelen halált".
A KAPUBAN:
-A legjobb, ill. legszerencsésebb kapus a brazil Mazaropi (ez becenév csak): 20 meccsen (1816 percen) át nem került labda a hálójába (1970-es évek). A Bundesligában Oliver Kahné a rekord, 737 perccel (2003).
-A kapusok egészen 1912-ig egész csapatuk egész térfelén kézbe vehették a labdát (ma már csak a 16-osig).
-A legtöbb gólt rúgó kapus egy paraguayi: 58 meccsen 62 gólt rúgott.
-A 20. század legjobb olasz kapusának választott Dino Zoffot 14 évesen két nagy klub is eltanácsolta azzal, hogy túl alacsony.
JÁTÉKOSOK / CSAPATOK:
-A brit könyv a Nagy csapatok c. fejezetben elsőként természetesen az Aranycsapatról mesél - amely becenév a Wembley-beli 3-6 után született (1953). A csapat 1950-1955 között csak egyszer kapott ki: az 1954-es vb-döntőn a korábban 8-3-ra megvert németekkel szemben 3-2-re (2-t Helmuth Rahn rúgott). De minden idők idők legjobbjai voltak, ismeri el a szerző.
-A világ első profi színesbőrű labdarúgója ghánai volt, Angliában, az 1910-es években.
-Európa, ha másban mostanában nem is, de a fociban biztosan nagyhatalom: a 2002-es VB 351 játékosának 3/4-e európai klubban játszott. Egy másik megközelítésben, két példán bemutatva: 1970-ben a brazil válogatottból mindenki odahaza játszott, 2002-ben az argentinból már csak ketten játszottak hazai klubban.
-Mindenki máshogy örül a gólnak: a nigériai Julius Aghahowa (a képen) akár 6-7 hátraszaltóval is megünnepelte sikerét. A brazil Bebeto pedig, gyermeke születése idején góljai után képzeletbeli csecsemőt ringatott csapattársaival. (remek fotók a könyben)
-A "20. század játékosai": Pelé és Maradona (FIFA, 2000)
REKORDOK:
-Az öngólok rekordja egy meccsen: 149 (azaz egyszáznegyvenkilenc)!!! - de tudni kell, ezeket tiltakozásul rúgták Madagaszkáron a bíró ellen tiltakozva, 2002-ben.
-A góllövő ranglista első három helyezettje: a brazil (?) Arthur Friedenreich 1329-cel (+1939), Pelé 1281-gyel és az osztrák Franz Binder (+1950) 1006-tal.
-Nemzeti színekben a legtöbb gólt rúgók: 1. Ali Daei (Irán) 2. Puskásöcsi, 3. Pelé (Braz.), 4. Kocsis Sándor , 5. Gerd Müller
-A "leggyorsabb gól": 2,8 mp alatt Ricardo Olioverától (Argentina, 1998)
-Akik játékosként és edzőként is nyertek VB-t: a brazil Mario Zagallo, majd Franz Beckenbauer.
-Michel Platini francia középpályás egymás után háromszor nyerte el az Aranylabdát (1983-1985) (16 éves korában azzal tanácsolták el francia orvosok, hogy gyenge a szíve...)
-Legtöbbször volt válogatott európai játékos a kis hazánkat is megjárt Lothar Mattha:us: 25 VB-meccsen játszott.

Ronaldo exneje, Milene Dominigues tartja a dekázás világrekordját, 9 óra 6 perccel (1995).
-A női futball gólkirálya az amerikai Mia Hamm (sz. 1972) :
BECENEVEK:
-"Fekete pók/Fekete párduc": az orosz Lev Jasin (+1990) kapus: 150-nél több 11-est hárított. Máig az egyetlen Aranylabdás kapus (1963).

A "Fekete gyöngyszem": Pelé, ki más? 17 évesen már kint van a vb-n.
-A "Császár": a német Franz Beckenbauer (1945-)
-A "cselkirály": az angol (Sir) Stanley Matthews (+2000), 1956-ban ő az első aranylabdás.

A képen "kismadár": azaz Garrinchá: (+1983) bal lába görbe volt, a jobb pedig 6 cm-rel rövidebb, mégis az egyik legjobb cselező lett belőle. (Braz.)
-A "Bombázó": Gerd Müller sokszoros német gólrekorder.
PÉNZ, PÉNZ, PÉNZ:
-Luigi Riva a Juventus akkor világrekordnak számító 1,5 millió dolláros ajánlatát adta vissza 1973-ban.
-Egy tökéletes befektetés: 1978-ban a potom 2 ezer fontért "megvett" Gary Birtlest a Nottingham Forest két évvel később már 1,25 millió dollárét adta tovább a Manchesternek...
-A Lecce a 2002-ben 11 ezer fontért leszerződtetett bolgár Valerij Bozsinovot 2005-ben több mint 9 millióért adta tovább a Fiorentinának.
-A tízéves Freddy Aduért az Internazionale 750 ezer dollárt ajánlott fel 2000-ben; de a fiú édesanyja visszautasította az ajánlatot.
-Pelé 1970-es VB-mezét pár éve csaknem 160 ezer fontért árverezték el.
AMIKOR A TÖRTÉNELEM BELESZÓLT A BAJNOKSÁGOKBA:
(Az első VB-n, 1930-ban, Uruguayban még csak 13 ország indult - itt a házigazda nyert Argentína ellen. 2002-ben már 193 ország nevezett.)
-1938-ban (a VB rendezője Olaszország) nem szerepelhetett a polgárháborús Spanyolország és a legázolt Ausztria, de ekkor léptek fel először ázsiai országok. A nácik elől a vb trófeáját az olasz fociszöv. alelnöke rejtegette az ágya alatt a világháború idején...
-A háborúban vesztes Németország (azaz NSZK) nem indulhatott az '50-es brazíliai mondiálén (legközelebb, Svájcban kárpótolta magát).
-1960-ban a kommunistaellenes Franco nem engedte be országába a szovjet csapatot -ám hiába, mert az UEFA az EB-elődöntős meccset a SzU javára ítélte meg.
-Az 1986-os VB-t Kolumbia rendezhette volna mrg, de vissza kellett lépnie a zavargások miatt, így lett Mexikó Maradonáék sikerének helyszíne.
-1990, Olaszország: utoljára nyer Németország, mint NSZK; (1991-ben, az egyesüléssel bekerül a Bundesligába pár NDK-s csapat, de csak a Hansa Rostock bírja a strapát, majd az is kiesik pár év múlva. Hiába, a keletnémet gólokat nem lehetett átváltani 1:1 arányban nyugatnémetre, mint a márkát... :)
-Az 1992-es EB-n a kizárt Jugoszlávia helyére utólag hívták vissza a selejtezőkön már kiesett dánokat (többen már szabira mentek a csapatból), és végül ők nyerték meg a tornát!
-És egy kis aktuálpolitika, visszavetítve: a '98-as francia VB-n bizony megtörtént, hogy Irán hadüzenet nélkül lenyomta Amerikát.
NŐI FUTBALL:
-Divatja az első vh. után kezdődött, majd a FA angol futballszervezet tiltakozása miatt hullámvölgybe került, de a hetvenes években újra fellendült és 1984-ben megrendezhették az 1. EB-t, 1991-ben pedig az első női foci VB-t, Kínában. (A 2007-est is Kína rendezi.)
FURCSASÁGOK:
-Az 1896-os, első modern olimpián dán győzelem született 15-0 eredménnyel: nagyon komolytalan volt még a felhozatal. (Mára nagy általánosságban elmondható: a legnagyobbak olimpiai csapatokban mutatják meg magukat a nagyvilágnak, Puskástól Ronaldóig.)
-Férfi és női csapatok egymás ellen: mert ilyen is volt! Az 1917-ben (férfiak a fronton, ugye) alapított, fura nevű "Dick, Kerr Ladies" gyári munkásasszony játékosai évekig játszott férficsapatok ellen is (csak 1/3-át vesztették el!), ám 1921-ben az angol fociszövetség betiltatta (1971-ig sikerrel) a női focit, mert népszerűbb lett, mint a "normál".
-A Dinamo Kijev eredetileg a KGB csapata volt, talán ez segített, hogy első vidéki csapatként szovjet bajnokságot nyerjen...
-Az 1938-as VB elődöntőjén az olasz Giuseppe Meazza fél kezével nadrágját fogva rúgta be a csodálkozó brazil kapusnak a gólt, mert épp a lövés előtt elszakadt shortjában a gumi és lecsúszott róla...
-Cserehiány miatt törött nyakkal játszotta végig a meccset 1956-ban egy német idegenlégiós kapus Angliában, Bert Trautman.
-Luigi Riva egyik (célt tévesztett) bombalövésében egy néző keze is eltört...
-És ami nem annyira fura, hanem komoly dolog: ahogy a bagdadi kincsrablásokról szóló könyv szerzőjét, Matthew Bogdanost is balettedzésre küldte boxedzője, hogy fejlődjön a mozgása, úgy vitte el egész csapatát az OPR edzője is balettórára 2004-ben...
EGYEBEK:
-A kispályás foci (futsal) Uruguayban született 1930-ban, első vb-jét 1980-as években rendezték. (ötfős csapatok, 2x20 perc játék)
-Fogyatékosok focija: számukra is rendeztek már bajnokságot (játszottak vakok, amputáltak, siketek, de agykárosodottak is), annyi eltérés van a szabályokban, hogy pl. nagyobb a kapu, egy félidő 30 perces, a labdában csörgő lehet. A 2004-es paraolimpián pl. Brazília csapata győzött.
-Strandfutball: első vb-jét Rio de Janeiroban tartották 2005-ben.
És végezetül azért is ajánlom a könyvet minden érdeklődőnek, mert még totálisan laikusként is el lehet veszni a fentiekhez hasonló érdekességekben - a profik pedig a sok adat mellett rengeteg honlapajánlat közt csemegézheztnek benne.
*
Búcsúzóul egy kép a 2010-es vébéről:
Mondd! (köszönet minden beszólásért!)