Kondor Vilmos: Budapest novemberben
Agave, 2012.
magyar / kortárs / regény / krimi / 1956
Igazából nem tetszett eléggé. Mint (irodalmi) szöveg, elég gyenge, az elvárásokhoz képest legalábbis – alig emlékszem belőle egy pár poénra (ama bizonyos Béla és neje az utolsó bécsi vonaton, aki nekem egyből Molnár Piroska hangján szólalt meg) és egyetlen emblematikus mondatát sem tudnám idézni.
Csupán a téma, ’56 bemutatásáért kapott tőlem 4/5-öt, egyrészt mert 3D-s moziélményem volt (ami persze fura, mert ismétlem, nem túl erős szöveg. Vagy másként: mintha egy gyönyörűen fényképezett mozifilmben csupa közhelyekben beszélnének a szereplők. Furcsa lenne, nem?) Másrészt mert nem törődött a korcs píszíséggel, és mindent – forradalmárt és ávéhást egyaránt – olyannak ábrázolt, amilyen valójában lehetett.
Kondort sosem (csak) kriminek olvastam, most pláne nem, szerintem ebből igazi „56-os regény” lesz az emlékezetben. A történet Bécsből eredő (és alaposan elrejtett) bűnügyi szála igazi búvópatakként rejtőzik, akár az Ördög-árok a Tabán alatt s néha bizony jó sok a történelmi hordaléka.
És természetesen katartikus. Alighanem az utolsó Gordon-regény volt. De ha nem így lenne, én örülnék a legjobban.
[4,5]
*
Kondor Vilmos: A Nyavalya tudja
(Új Forrás, 2007
)
magyar / kortárs / elbeszélés / krimi
A nyavalya tudja, tényleg megjelent-e ez kötetben, én mindenesetre az alábbi link segedelmével olvastam ebookban (Új Forrás 2010/7 - ld alul). Egy sima bűnügyi elbeszélés, amiben Gordon egy lótifutival leleplez egy 'mackóbandát'. Nem hosszú, de minden ízében Kondoros ööö Gordonos.
A vicces Ny. alakja, vagy legalábbis a neve, még visszaköszön, legalábbis a Bűnös Bp.-ben. Ami feltűnt, Kondor nagyon szeret nyakleveseket osztogatni a mindenféle inasnak, pincértanulóknak, stb., szinte (?) minden kötetében visszaköszön ez a jelenet, de a másodiktól egyáltalán nem humoros.
(Online is elérhető a moly - klikk a borítóra - oldalán a könyv adatlapján alul a linkek közt, via Új Forrás.)
[3,5]
*
Kondor Vilmos: Bűnös BudapestAgave, 2009
magyar / kortárs / regény / krimi
Remek. Mármint annak a bemutatása, ahogy a III. Birodalom árnyékában beszivárog a magyar társadalom egészébe, a postástól a miniszteri körökig a náci kór, mint a spanyolnátha az első világháború végén, csak ez majd még több áldozatot ragad magával. Kriminek nem annyira meggyőző (én legalábbis nem nyomoztatnék magam után, ha közöm lenne a széljobb feltőkésítéséhez, de legalább megtudtam, mi az a pinkapénz.) Az öreg Nemes exkopó alakja, aki szinte többet szerepel Gordonnál, remek, akárcsak a rendőri, titkosszolgálati világ és a világháború előestéjének film noir szerű bemutatása, a pezsgőspohár csilingeléssel és a tébolyult nyilasokkal, mellékszerepekben (egy-egy rövid snitt erejéig) Hain Péterrel és Újszászyval (meg a „vamp” Karádyval). A drogot választani a krimi hátteréül ebben a korban szintén nagyon jó húzás volt.
Eddig a legjobb Kondor a számomra (már csak a Bp. kém van hátra – nincs meg vkinek ebookban..?)
[4,5]
Mondd! (köszönet minden beszólásért!)