"A fenébe is, emberek, Sydneyben élünk, ahol szinte már az számít természetellenesnek, ha az ember hetero."
Egyik legjobb krimije, ha nem a legjobb regénye, és ha lehet ezt mondanom, márpedig lehet, mert megint ezzel most megint kikerült a K.É.M.-polcomra :)
Nem csak krimiként elég ügyes, de amennyit megtudunk Ausztráliáról, hogy az felér egy kézikönyvvel. Mondjuk Sidney lakosai nem tudom, hogy érzik, mennyire „buzivárosban” élnek, de annyiszor talán nem szólítják le őket, mint Harryt. Harry amúgy alaposan kifordul magából, és több olyan pazar jelent van a könyvben, amit máris látok magam előtt, mint a megfilmesített verzió előzetesének sokkoló jelenetei. Jo jól odatette magát. (Persze akadnak fenntartásaim, pl. hogy – ez még nem spoiler! – hogy egy dörzsölt zsarut csak úgy nem lehet éterrel elkábítani, de asszem csak ennyi.))
[4,5]
*
[Stenhuggaren, 2005] ford. Moldova Júlia
Animus, 2012.
svéd / kortárs / krimi
*
[A dance at the slaughterhouse, 1981] ford. Varga Bálint
Agave Kv., 2012. (Matthew Scudder sorozat 9.)
angol / usa / kortárs / krimi
Esszenciális Block – kietlen és gunyoros, véres és katartikus.
Egyre jobban bírom az örege(ke)t, mármint Matt Scuddert és Lawrence bácsit egyaránt: a humorukat, szívósságukat, maradék emberségüket. Olyan kiégett világ ez, mint a faszén, csillogóan fekete, mint a bűn, gyémántkeménynek tűnik, de ha hozzáérsz, elmorzsálódik az ujjaid közt és csak ha beszélsz róla, már akkor mosdanod kell utána. Snuff pornó, gyerekkereskedelem, meg etikus bérgyilkosok szédítő kavalkádja. A Nagy Alma rohadó belseje, elrákosodott magháza a táj, ahol Matt most kóborol, két szaglászás közt AA-gyűlésekere jár és szegény tényleg szinte belefullad a kólába... Block/Matt aforizmái minden eddigit felülmúlnak, de a humora is gyilkosabb, mint eddig bármikor. Nem kevés önbíráskodással fűszerezve. ("...az a köcsög bronxi esküdtszék Hitlert is elengedte volna")
[4,5]
Mondd! (köszönet minden beszólásért!)