Vinkó József (1951-): Szellem a fazékból
Gasztrotörténetek Heti Válasz, 2014.
gaszronómia / esszé / publicisztika / album
Remek és gyönyörű gasztrokönyv, ízléses illuszutrációkkal, ínycsiklandó és okos szövegekkel. Titánok harca ez: vitába száll pl. a gulyás története ügyében Váncsával. Az pedig szinte semmit nem von le az értékéből, hogy kétszer az önismétlésnél is mélyebb csapdába hajszolja magát a nagy művelődéstörténeti kergetőzés közben, mert úgy ismétel, hogy kétszer még ellent is mond magának, mikor bizonyos kulináris legendák egymásra tapadt héjait bontogatja. De sebaj, ilyesmit úgyis csak álomittas szieszta közben lapozgat az ember, csak én faltam fel egy ülésben, meg is érdemeltem, hogy észrevettem.
[5]
*
Inkey Alice (1940-): No de Alizka!...
Kép-mesék a magyar film történetéből
Noran Libro, 2013.
filmtörténet / Magyarország / Kádár-kor / memoár / anekdota / album
A címbeli szavak Darvas Iván tréfás felháborodása a filmfotós szerzőhöz, mikor az félreérthetően arra kérte a színészt, hogy merevedjen meg… A kötet egy jobbára érdekes anekdotákkal és standfotókkal spékelt csinos album a hazai filmgyártás fénykorából. Megtudhatod pl., hogy került a kamerák elé Bujtor (Latinovics egy filmjénél kellett egy melák, aki elbír egy színésznőt), vagy éppen hogy is készülnek a filmek reklámfotói.
[4]
*
Asterix és a piktek (Asterix 35.)írta Jean-Yves Ferri (1959-); rajz. Didier Conrad
[
Astérix chez les Pictes, 2013] ford. Bayer Antal
Egmont, 2013.
képregény / francia / Kaledonia
Dupla osztriga, malátásvíz és beáfonyázás, piktogramok, Numerusclausus és Rugdelesfus – bár néhány nevet nem értettem kristálytisztán, viszont – szintén rejtélyes okokból, vagy csak véletlen sikerült így, bár tudjuk, hogy véletlenek nincsenek – a gonosz MacAlahse kiköpött (és megcsócsált) Vincent Cassel, csak bezöldülve. Nem járt jobban a piktek szörnyetege sem, aki egy óriási plüss búvár háziállat. Kaledónia pedig mint egy zsufi ovi tele hiperaktív gyerkőccel, húztak is egy maga falat a civilizáció és őközéjük…
Nem volt rossz, de akkor is észrevenni valami változást, ha nem tűnik fel, hogy új mesélője van Obelixéknek.
És hogy mennyire feltűnő, hogy nem Albert Uderzo rajzolta? Szinte semennyire, biztos megoldották okosba, digitálisan, nem tudom. De azért az új, tarkabarka piktek tényleg kissé más világ, még ha hasonló stílusban is. Ami vadiúj, eddig nem volt, az Loch Nessike, a bájos szörnyeteg, mintha egy másik világból pöttyent volna ide, vagy mintha a képeket, diaként, egybevetítették volna egy másik rajzfilmmel.
Egyszer talán Pannoniába is „eljönnek” – Obelixnek bizonyára ízlene a tejfölben halálra úsztatott harcsa… Lásd a
A regényben kóborló pannoniai szereplőkkel össze is barátkozhatnának!
[3/4]
*
Schalansky, Judith (1978-): Darwinregény [
Der Hals der Giraffe, 2011] ford.
Typotex, 2013.
német / kortárs / regény
A legjobb, ha a fára visszamászva olvasod.
(A Typotex oldalán a könyvről - de erről csak hebegni lehet fülszövegekben. Vedd és borzongj!)
[4/5]
Mondd! (köszönet minden beszólásért!)